Media

Rośnie wykorzystanie mocy
2010-04-30 14:11

Zbrojarnia wykorzystuje obecnie swoje moce w 80-85 proc. – rozmowa z Andrzejem Brykiem, prezesem Centrostalu Kielce

 

W 2008 roku podjął pan decyzję o budowie hali magazynowo-produkcyjnej oraz zakupie nowych maszyn i urządzeń dla potrzeb wydziału produkcji zbrojeń. Jakie są moce produkcyjne zakładu i w jakim stopniu obecnie są wykorzystywane?

Produkcja przy użyciu nowych maszyn ruszyła na przełomie 2008 i 2009 roku. W ubiegłym roku instalowaliśmy jeszcze informatyczny system zarządzania zbrojarni, ale nawet wtedy wydział pracował. Moce produkcyjne zakładu to 2 tys. ton miesięcznie. W różnych okresach były one wykorzystywane w różnym stopniu. Nietypowa zima, która mocno zaskoczyła firmy budowlane, sprawiła że w styczniu i lutym wykorzystanie mocy spadło poniżej 40 proc. Teraz jest o wiele lepiej i wzrosło ono do 80-85 proc.

Jak Pana zdaniem moce te będą wykorzystywane w najbliższych miesiącach?

Zakładam, że do listopada przynajmniej w 75-80 proc.

Ceny właściwie wszystkich wyrobów hutniczych rosną od początku roku. Czy Pana zdaniem trend ten utrzyma się w nadchodzących tygodniach?

Trudno przewidzieć, jak w przyszłości zachowają się ceny. Jest wiele przesłanek, które wskazują na to, że będą one rosły. Jednak mamy też sygnały, że ceny nie powinny już zwiększać się. Trzeba poczekać i intensywnie obserwować rynek.

Czy Centrostal Kielce panuje jakieś inwestycje?

Dopiero zakończyliśmy inwestycję związane ze zbrojarnią i dlatego na razie nie planujemy nowych.

Na rynku stali w Polsce coraz mocniej widoczna jest konsolidacja. Czy Centrostal Kielce będzie brał w niej udział?

Konsolidacja to stały, nieunikniony proces, który możemy obserwować od momentu wejścia do Polski gospodarki rynkowej. Obserwując to, co dzieje się na naszym rynku stali, trzeba będzie zastanowić się, w którą stronę podążać i z pewnością również taki scenariusz jest do rozważenia. Jednym z ważniejszych czynników przy podjęciu decyzji będzie postawa największych graczy. Jeśli ArcelorMittal na poważnie zajmie się tym procesem, to będzie to dodatkowym bodźcem dla nas.

Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z pozycji Centrostalu Kielce. Z jednej strony jesteśmy zbyt mali, by w procesie konsolidacji rozgrywać karty, a z drugiej – zbyt duzi by nikt nas nie obserwował.

 

Rozmawiała: Magdalena Czekańska

Informacje o firmie:
Centrostal Kielce to firma z sześćdziesięcioletnim doświadczeniem w dystrybucji wyrobów hutniczych. Jest branżowym liderem w regionie świętokrzyskim. Spółka ma oddziały w Pabianicach, Radomiu, Rzeszowie, Sandomierzu oraz biura handlowe w Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie. Jej główna siedziba w Kielcach to baza magazynowa o powierzchni 33 tys. m kw. zdolna jednorazowo zgromadzić 45 tys. ton wyrobów hutniczych. Centrostal Kielce sprzedał w 2008 r. 79 tys. ton stali, a przychody firmy z tego tytułu wyniosły 196,8 mln zł.

Artykuł został pierwotnie umieszczony na stronie www.puds.pl. W dniu 2010-04-30.